Examlex

Solved

Weekly Usage of a Product Is 8 Units

question 29

Short Answer

Weekly usage of a product is 8 units. Since the plant operates 50 weeks per year, this leads to annual usage of 400 units. Setup cost is $40 and annualized carrying cost is $80. Weekly production of this product is 12 units. Lead time is four weeks, and safety stock is one week's production. What is optimal kanban size? What is the optimal number of kanbans?


Definitions:

Cost of Goods Sold

The direct costs attributable to the production of the goods sold by a company, including the cost of the materials and labor necessary to create the product.

Operating Expenses

Costs associated with the day-to-day operations of a business, excluding direct labor, raw materials, or production costs.

Sales Revenue

Income received from selling goods or services before any costs or expenses are deducted.

Stockholders' Equity

The ownership interest of shareholders in a corporation, represented by their shares of the company's stock.

Related Questions