Examlex

Solved

Nettle CoUses Process Costing to Account for the Production of Rubber

question 87

Multiple Choice

Nettle Co.uses process costing to account for the production of rubber balls.Direct materials are added at the beginning of the process and conversion costs are incurred uniformly throughout the process.Equivalent units have been calculated to be 12,000 units for materials and 10,000 units for conversion costs.Beginning inventory consisted of $14,000 in materials and $8,000 in conversion costs.April costs were $72,000 for materials and $80,000 for conversion costs.Ending inventory still in process was 4,000 units (100% complete for materials,50% for conversion) .The cost per unit for conversion costs using the FIFO method would be:


Definitions:

Income Statement

A financial statement that shows a company's revenues and expenses over a specified period, resulting in a net income or loss.

Price-Earnings Ratio

A valuation ratio of a company's current share price compared to its per-share earnings, used to evaluate if a stock is over or undervalued.

Intermediate Calculations

Calculations performed as steps towards the final result in a complex problem-solving or accounting process.

Market Price

Market price is the current price at which an asset or service can be bought or sold in the open market.

Related Questions