Examlex

Solved

A Company Uses the Following Standard Costs to Produce a Single

question 124

Multiple Choice

A company uses the following standard costs to produce a single unit of output. A company uses the following standard costs to produce a single unit of output.   During the latest month,the company purchased and used 58,000 pounds of direct materials at a price of $1.00 per pound to produce 10,000 units of output.Direct labor costs for the month totaled $56,350 based on 4,900 direct labor hours worked.Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $15,000 and fixed manufacturing overhead incurred was $10,400.Based on this information,the direct labor rate variance for the month was: A) $1,200 favorable B) $3,650 favorable C) $2,450 favorable D) $3,650 unfavorable E) $1,200 unfavorable During the latest month,the company purchased and used 58,000 pounds of direct materials at a price of $1.00 per pound to produce 10,000 units of output.Direct labor costs for the month totaled $56,350 based on 4,900 direct labor hours worked.Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $15,000 and fixed manufacturing overhead incurred was $10,400.Based on this information,the direct labor rate variance for the month was:


Definitions:

Myocardial Infarction

A medical emergency condition also known as a heart attack, caused by the interruption of blood flow to part of the heart.

Nutritional Counseling

A service that provides advice and guidance on diet, food intake, and nutrition for health or condition-specific needs.

Vegetable Fat

A type of fat derived from plant sources, often used in cooking and food production, known for its potential health benefits compared to animal fats.

Nutritional Intake

The amount and type of food and drink consumed by an individual, impacting health and bodily functions.

Related Questions