Examlex

Solved

A Product Sells for $30 Per Unit and Has Variable

question 107

Multiple Choice

A product sells for $30 per unit and has variable costs of $18 per unit.The fixed costs are $720,000.If the variable costs per unit were to decrease to $15 per unit,fixed costs increase to $900,000,and the selling price does not change,break-even point in units would:


Definitions:

Related Questions