Examlex

Solved

Assume the Price of Cola Is $8 Per Unit and the Price

question 131

Multiple Choice

Assume the price of cola is $8 per unit and the price of pretzels is $4 per unit. Table 19.3
Michael's Utility Schedule
 Units of  Cola  TU of Cola  MU of  Cola  Units of  Pretzels  TU of  Pretzels  MU of  Pretzels 1464013030232220396243661641124785124584\begin{array} { | c | r | c | c | c | c | } \hline \begin{array} { c } \text { Units of } \\\text { Cola }\end{array} & \text { TU of Cola } & \begin{array} { c } \text { MU of } \\\text { Cola }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Units of } \\\text { Pretzels }\end{array} & \begin{array} { c } \text { TU of } \\\text { Pretzels }\end{array} & \begin{array} { c } \text { MU of } \\\text { Pretzels }\end{array} \\\hline 1 & 46 & 40 & 1 & 30 & 30 \\\hline 2 & & 32 & 2 & & 20 \\\hline 3 & 96 & 24 & 3 & 66 & 16 \\\hline 4 & 112 & & 4 & 78 & \\\hline 5 & 124 & & 5 & 84 & \\\hline\end{array} In Table 19.3,what is the marginal utility of the fifth unit of cola?


Definitions:

Motoric Function

Pertaining to movement; related to the physical actions and skills of the body.

Kinesthesis

The sense that detects bodily position, weight, or movement of the muscles, tendons, and joints.

Vestibular Senses

The sensations generated by receptors in the semicircular canals of the inner ear that inform us about the head’s orientation and movements.

Olfaction

The sense of smell, which is the ability to detect and interpret airborne molecules.

Related Questions