Examlex

Solved

Assume the Price of Cola Is $8 Per Unit and the Price

question 100

Multiple Choice

Assume the price of cola is $8 per unit and the price of pretzels is $4 per unit. Table 19.3
Michael's Utility Schedule
 Units of  Cola  TU of Cola  MU of  Cola  Units of  Pretzels  TU of  Pretzels  MU of  Pretzels 1464013030232220396243661641124785124584\begin{array} { | c | r | c | c | c | c | } \hline \begin{array} { c } \text { Units of } \\\text { Cola }\end{array} & \text { TU of Cola } & \begin{array} { c } \text { MU of } \\\text { Cola }\end{array} & \begin{array} { c } \text { Units of } \\\text { Pretzels }\end{array} & \begin{array} { c } \text { TU of } \\\text { Pretzels }\end{array} & \begin{array} { c } \text { MU of } \\\text { Pretzels }\end{array} \\\hline 1 & 46 & 40 & 1 & 30 & 30 \\\hline 2 & & 32 & 2 & & 20 \\\hline 3 & 96 & 24 & 3 & 66 & 16 \\\hline 4 & 112 & & 4 & 78 & \\\hline 5 & 124 & & 5 & 84 & \\\hline\end{array} Refer to Table 19.3.Suppose Michael has $28 to spend on cola and pretzels.What combination should he purchase in order to maximize his utility?


Definitions:

Small Tolerances

Specifications that allow for very limited variations in size, weight, or other dimensions in manufacturing or engineering.

Produce

To create, manufacture, or cultivate goods, products, or crops.

Measure

A quantitative or qualitative assessment tool used for determining the size, amount, or degree of an object or phenomenon.

Deming's Fourteen Principles

A set of management practices introduced by W. Edwards Deming to promote quality, productivity, and competitive position.

Related Questions