Examlex

Solved

-Suppose That You Consume Only Pizza, Which Costs $4 Per

question 22

Multiple Choice

  -Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 per can. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $14, which of the following consumption combinations will you choose? A)  2 slices of pizza and 3 Diet Pepsis. B)  Zero slices of pizza and 7 Diet Pepsis. C)  3 slices of pizza and 1 Diet Pepsi. D)  1 slice of pizza and 5 Diet Pepsis. E)  None of the above answers is correct.
-Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 per can. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $14, which of the following consumption combinations will you choose?


Definitions:

Ethical Dilemma

A situation where a person is forced to choose between two morally correct values or principles that, unfortunately, cannot both be honored.

Nursing Ethics

The values and ethical principles that guide the decisions, actions, and behavior of nurses in their professional practice.

Moral Distress

The experience of psychological discomfort or anguish caused by moral dilemmas in professional practice, when one is unable to act according to personal or professional ethics.

Conflicting Principles

Situations in which two or more fundamental beliefs or values are in opposition, leading to a dilemma.

Related Questions