Examlex

Solved

-Suppose That You Consume Only Pizza, Which Costs $4 Per

question 18

Multiple Choice

  -Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 per can. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $20, which of the following consumption combinations will you choose? A)  3 slices of pizza and 4 Diet Pepsis. B)  2 slice of pizza and 6 Diet Pepsis. C)  5 slices of pizza and no Diet Pepsi. D)  4 slices of pizza and 2 Diet Pepsis. E)  None of the above answers is correct.
-Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 per can. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $20, which of the following consumption combinations will you choose?


Definitions:

Peak Periods

Times of highest activity or demand in a particular process or system.

Output

The amount of something produced by a person, machine, or industry.

Large Dams

Substantial barriers constructed across rivers or waterways to control the flow or storage of water.

Hydroelectric Power

The generation of electricity by converting the kinetic energy of moving water, typically through the use of dams or diversionary structures.

Related Questions