Examlex
Atlanta Systems produces two different products,Product A,which sells for $250 per unit,and Product B,which sells for $400 per unit,using three different activities: Design,which uses Engineering Hours as an activity driver;Machining,which uses machine hours as an activity driver;and Inspection,which uses number of batches as an activity driver.The cost of each activity and usage of the activity drivers are as follows:
Atlanta manufactures 10,000 units of Product A and 7,500 units of Product B per month.Each unit of Product A uses $100 of direct materials and $45 of direct labor,while each unit of Product B uses $140 of direct materials and $75 of direct labor.
Required:
a.Calculate the Design activity proportions for Products A and B.
b.Calculate the Machining activity proportions for Products A and B.
c.Calculate the Inspection activity proportions for Products A and B.
d.Determine the indirect costs assigned to Product A.
e.Determine the indirect costs assigned to Product B.
f.Determine the manufacturing cost per unit for Product A.
g.Determine the manufacturing cost per unit for Product B.
h.Determine the gross profit per unit for Product A.
i.Determine the gross profit per unit for Product B.
Excel Worksheet
A single spreadsheet within an Excel file, consisting of cells organized in rows and columns where data is stored and manipulated.
Dialog Box
A small window that appears in a graphical user interface (GUI) to communicate information to the user or prompt for a response.
Office App
A software application that is part of the Microsoft Office suite, including Word, Excel, PowerPoint, etc., designed for office-related tasks.
Maximize Ribbon
In software applications, particularly in office suites, enlarging the ribbon to display all tool icons and options for easier access.
Q1: Carmen moved to a new town and
Q24: Which of the following is an example
Q28: Belton Custom Kitchens is a custom cabinet
Q42: Which of the following functions of management
Q57: Dexter Corp.has fixed costs of $500,000 and
Q66: The journal entry to record the actual
Q78: Yuma,Inc.manufactures teddy bears and dolls.Currently,Yuma makes 2,000
Q106: Laurel Company sold 500 units for $450
Q111: Equivalent units for materials may differ from
Q113: A direct cost is one that:<br>A)involves an