Examlex
Rumington Popcorn uses a standard cost system and applies overhead on a per unit basis. The company estimated that 30,000 units would be produced in 2014 and uses this quantity to establish its standard overhead cost per unit. The cost formula for overhead costs used to develop the standard overhead cost per unit was:
Overhead = $120,000 + $6 per unit
During the year, actual overhead cost was $340,000. Actual units produced were 32,000. How much is the controllable overhead variance for 2014?
Primary Sources
Documents, objects, or other sources of information that were created at the time under study, providing direct evidence about the past.
Legal Encyclopedias
Comprehensive reference works that provide summaries of the law on various topics across numerous jurisdictions.
Annotation
A brief comment explaining a legal point or a case summary found in a case digest or other legal source.
Legal Point
A specific legal issue or argument raised during a case or negotiation.
Q13: Cash received from customers includes cash from
Q15: Bell Supply House produces recycled paper
Q18: Sultan Sundries must maintain a minimum
Q19: Which of the following is reported as
Q45: Vanana Tees sells its cool-zone t-shirts
Q80: Blue Box Beach Chairs has the
Q85: Sky Blue Plans provides financial planning
Q87: When preparing the operating activities section of
Q100: Why is cost-plus pricing criticized?<br>A) It includes
Q122: Which of the following statements is true