Examlex

Solved

Each Pound of the Raw Material, Ore, Yields 5 Units

question 101

Multiple Choice

Each pound of the raw material, ore, yields 5 units of Beta and 15 units of Gamma.Ore costs $20 per pound.A pound of ore has processing costs (not including the cost of the raw material) of $30 at the split-off point.The selling price for a unit of Beta is $80.The selling price for a unit of Gamma is $40.If the physical quantities method is used to allocate the joint costs, what is the total cost that will be allocated to each unit of Beta?


Definitions:

Operating Leverage

A measure of how revenue growth translates into growth in operating income, highlighting the fixed versus variable costs of a business.

Variable Costs

Costs that change in proportion to the level of goods or services that a business produces.

Straight-Line Depreciation

A technique for distributing the expense of a physical asset evenly over its lifespan on an annual basis.

Sewing Machines

Mechanical or electromechanical devices used to stitch fabric and other materials together with thread.

Related Questions