Examlex

Solved

Nebraska Company Produces and Sells 20,000 Units at $20 Per

question 49

Multiple Choice

Nebraska Company produces and sells 20,000 units at $20 per unit.Nebraska Company's product cost is calculated as follows:  Variable-unit-based costs $8 per unit  Fixed costs $2 per unit  Set-up costs $3 per unit $13 per unit \begin{array} { l l } \text { Variable-unit-based costs } & \$ 8 \text { per unit } \\\text { Fixed costs } & \$ 2 \text { per unit } \\\text { Set-up costs } & \$ 3 \text { per unit } \\& \$ 13 \text { per unit }\end{array} A total of 500 set-ups at a cost of $120 per set-up are required to produce the 20,000 units.Nebraska Company has received a special order to sell 5,000 units at $10 per unit.Nebraska Company has excess capacity available, but these 5,000 would require 60 set-ups.If Nebraska Company accepts the special order, Nebraska Company's net income will _____.


Definitions:

Language

A system of communication that uses symbols, such as words, sounds, and gestures, organized according to certain rules to convey information and express ideas.

Functional Fixedness

A thought pattern that restricts a person to the traditional utilization of an object, blocking pathways to creativity and the resolution of problems.

Heating Vent

An opening designed to direct the flow of heated air into a room as part of a heating, ventilation, and air conditioning (HVAC) system.

Juice Glass

A glass designed specifically for serving juice; typically smaller than other beverage glasses.

Related Questions