Examlex

Solved

Each Month Fig Company Produces 11,000 Units of a Product

question 77

Multiple Choice

Each month Fig Company produces 11,000 units of a product that sells for $18 per unit, and has variable costs of $12 per unit.Total fixed costs for the month are $77,000.A special order is received for 5,000 units at a price of $14 per unit.Fig Company has adequate capacity for the special order.Relevant to the decision of whether to accept or reject this special order is the _____.


Definitions:

Variable Costing

A pricing approach that incorporates only variable production expenses—such as direct materials, direct labor, and variable manufacturing overhead—into the cost of products.

Absorption Costing

A costing method that assigns all manufacturing costs, both fixed and variable, to products.

Net Income

The total earnings of a company after subtracting all expenses from revenue.

Variable Costing

A costing method that includes only variable manufacturing costs—direct materials, direct labor, and variable manufacturing overhead—in the cost of a product.

Related Questions