question 100
Multiple Choice
Reference: 11-02
The Litton Company has established standards as follows:
Direct material 3 kg @ $4/kg = $12 per unit
Direct labour 2 hrs. @ $8/hr. = $16 per unit
Variable manuf. overhead 2 hrs. @ $5/hr. = $10 per unit
Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased. Units produced Direct material used Direct material purchased (3,000 kg) Direct labour cost (1,100hrs.) Variable manuf. overhead cost incurred 6002,000$11,400$9,240$5,720 kg The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of direct labour hours.
-The following labour standards have been established for a particular product: Standard labour hours per unit of output Standard labour rate 8.3 hours $12.10 per hour The following data pertain to operations concerning the product for the last month: Actual hours worked Actual total labour cost Actual output 6,100 hours $71,370900 units What is the labour efficiency variance for the month?
Definitions:
Merchandise
Products or goods that are bought, sold, or traded in the retail or wholesale market.