Examlex

Solved

In 2016, Raleigh Sold 1,000 Units at $500 Each, and Earned

question 80

Multiple Choice

In 2016, Raleigh sold 1,000 units at $500 each, and earned net income of $40,000.Variable expenses were $300 per unit, and fixed expenses were $160,000.The same selling price is expected for 2017.Raleigh's variable cost per unit will rise by 10% in 2017 due to increasing material costs, so they are tentatively planning to cut fixed costs by $10,000.How many units must Raleigh sell in 2017 to maintain the same income level as 2016?

Comprehend the various aspects and challenges of offering psychological advice in media.
Analyze the role and limitations of psychological profiling in both legal contexts and media portrayal.
Grasp the ethical concerns and regulations surrounding the therapist-client sexual relationships.
Appreciate the complexities involved in maintaining confidentiality while considering the duty to protect others.

Definitions:

Costs

The expenses involved in producing or acquiring goods and services, including labor, materials, and overheads.

Average Total Cost

The total cost of production divided by the number of units produced, giving a per unit cost of production.

Output

The total amount of goods or services produced by a person, machine, or company.

Producing Units

Entities, such as factories or workshops, involved in the manufacture of goods or the provision of services.

Related Questions