Examlex

Solved

Pane Corp Manufactures and Sells a Nutrition Drink for Children

question 225

Essay

Pane Corp. manufactures and sells a nutrition drink for children. It wants to develop a standard cost per gallon. The following are required for production of a 100 gallon batch:
1960 ounces of lime Kool-Drink at $.12 per ounce
40 pounds of granulated sugar at $.60 per pound
63 kiwi fruit at $.50 each
100 protein tablets at $.90 each
4000 ounces of water at $.003 per ounce
Pane estimates that 2% of the lime Kool-Drink is wasted 20% of the sugar is lost and 10% of the kiwis cannot be used.
Instructions
Compute the standard cost of the ingredients for one gallon of the nutrition drink.


Definitions:

Final Form

The ultimate or fully developed version or state of someone or something.

New and Improved

A marketing term indicating that a product has been updated or enhanced from its previous version.

Idea Generation

The stage of new-product development in which a set of product concepts is generated from which to identify potentially viable new products.

Marketed Products

Goods or services that are actively promoted and sold to consumers through various marketing strategies.

Related Questions