Examlex
Rumington Popcorn uses a standard cost system and applies overhead on a per unit basis.The company estimated that 30,000 units would be produced in 2017 and uses this quantity to establish its standard overhead cost per unit.The cost formula for overhead costs used to develop the standard overhead cost per unit was:
Overhead = $120,000 + $6 per unit
During the year, actual overhead cost was $340,000.Actual units produced were 32,000.How much is the overhead volume variance for 2017?
Goodwill
Goodwill represents the excess of the purchase price paid for an acquired company over the fair value of its identifiable net assets at the time of acquisition.
Equity Method
An accounting technique used to record investments in which the investor has significant influence over the investee, recognizing their share of the profits and losses.
Indefinite Useful Life
An intangible asset with an expected life that extends beyond the foreseeable future, not requiring amortization but subject to annual impairment tests.
Acquisition Differential
The difference between the purchase price of an acquired entity and the fair value of its identifiable net assets.
Q20: The target costing process for a new
Q27: A purchasing manager might be tempted to
Q30: Wilkes Manufacturing sells one product with
Q37: Meehan Gifts manufactures a number of products
Q59: How is the payment of previously accrued
Q98: Santo Automotive is considering producing a new
Q101: Each pound of the raw material, ore,
Q112: Tiny Toons distributes cartoon DVDs that
Q123: For planning purposes, ideal standards are more
Q143: Which of the following budgets is prepared