Examlex

Solved

Weed Wackers Uses Process Costing and Has Provided Data for Its

question 17

Multiple Choice

Weed Wackers uses process costing and has provided data for its Processing Department for June as follows:  Units  Cost of Materials  Beginning Work in Process inventory 2,000$21,020 Units started in June 77,00048,500 Units completed 75,600 Ending Work in Process inventory 3,400\begin{array}{lrr}&\text { Units }&\text { Cost of Materials }\\\text { Beginning Work in Process inventory } & 2,000 & \$ 21,020 \\\text { Units started in June } & 77,000 & 48,500 \\\text { Units completed } & 75,600 & \\\text { Ending Work in Process inventory } & 3,400 &\end{array} All materials are added at the beginning of the manufacturing process.How much is the cost per equivalent unit for materials during June?


Definitions:

Purchase Invoice Cost

The total cost reflected on an invoice that a buyer incurs to acquire goods or services, including the purchase price and related expenses.

Related Questions