Examlex

Solved

The Per-Unit Standards for Direct Materials Are 2 Gallons at $4

question 163

Multiple Choice

The per-unit standards for direct materials are 2 gallons at $4 per gallon. Last month, 2,800 gallons of direct materials that actually cost $10,600 were used to produce 1,500 units of product. The direct materials quantity variance for last month was


Definitions:

Cost of Goods Sold

The direct expenses related to the manufacture of the goods a company sells, encompassing both costs of materials and labor.

Inventory

Assets held for sale in the ordinary course of business, in the process of production for such sale, or in the form of materials to be consumed in the production process.

Purchases Discount

A reduction in the cost of goods or services, granted by the seller to the buyer, when the buyer pays within a specified time frame.

Sales Discount

A reduction in the price of goods or services offered to customers, typically to prompt quick payment or bulk purchases.

Related Questions