Examlex

Solved

Find the Unit Cost to Three Decimal Places

question 47

Short Answer

Find the unit cost to three decimal places.
A box of laundry detergent costs $3.99 for 100 oz.


Definitions:

Boiling Point

The temperature at which a liquid's vapor pressure equals the external pressure, causing it to transition to gas.

Butan-1-ol

A four-carbon chain alcohol with the hydroxyl group attached to the first carbon.

1-butanamine

A chemical compound, also known as butylamine, which is an amine with the formula CH3(CH2)3NH2, used in the manufacture of pharmaceuticals and pesticides.

IUPAC Name

The systematic name given to a chemical substance, based on a set of standard rules by the International Union of Pure and Applied Chemistry.

Related Questions