Examlex
Find the unit cost to three decimal places.
A box of laundry detergent costs $3.99 for 100 oz.
Boiling Point
The temperature at which a liquid's vapor pressure equals the external pressure, causing it to transition to gas.
Butan-1-ol
A four-carbon chain alcohol with the hydroxyl group attached to the first carbon.
1-butanamine
A chemical compound, also known as butylamine, which is an amine with the formula CH3(CH2)3NH2, used in the manufacture of pharmaceuticals and pesticides.
IUPAC Name
The systematic name given to a chemical substance, based on a set of standard rules by the International Union of Pure and Applied Chemistry.
Q5: Given 500 people who reach their 49th
Q18: A(n)_ makes it difficult to determine whether
Q24: Write the rate as a unit rate
Q25: The following data was collected as
Q32: Graph the line by making a table
Q72: Find the mean. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5887/.jpg" alt="Find the
Q98: Solve the equation.<br>4x - 12 = -40
Q118: Factor completely. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5887/.jpg" alt="Factor completely.
Q180: Simplify. 120 ÷ 4. 3<br>A)90<br>B)40<br>C)10<br>D)30
Q238: Find the mode. <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB5887/.jpg" alt="Find the