Examlex
Solve the problem.
-A chess master creates instructional videos about various opening strategies. She sells the videos in 3 -hr packages for each. Her one-time initial cost to produce each 3 -hr video package is (this includes labor and the cost of computer supplies) . The cost to package and ship each DVD is \$2.95.
a. Write a linear cost function that represents the cost to produce, package, and ship video packages.
b. Write a linear revenue function to represent the revenue for selling -hr video packages.
c. Evaluate and interpret its meaning in the context of this problem.
Q11: The zero product property indicates that
Q40: <span class="ql-formula" data-value="x ^ { 2 }
Q93: The product of two consecutive positive even
Q181: For over 20 years, the population
Q197: The symbol <span class="ql-formula" data-value="\sqrt
Q267: <span class="ql-formula" data-value="f ( x ) =
Q272: <span class="ql-formula" data-value="x ^ { 2 }
Q273: <span class="ql-formula" data-value="f ( x ) =
Q307: <span class="ql-formula" data-value="\{ ( - 9,4 )
Q332: The line passes through the point