Examlex
Solve the problem.
-A grain dealer sold to one customer 10 bushels of wheat, 8 of corn, and 5 of rye for $67.80; to another, 8 of wheat, 5 of corn, and 10 of rye for $67.90; and to a third, 5 of wheat, 10 of corn, and 8
Of rye for $69.00. What was the price per bushel for corn?
Q129: <span class="ql-formula" data-value="y=\sqrt{x}"><span class="katex"><span class="katex-mathml"><math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML"><semantics><mrow><mi>y</mi><mo>=</mo><msqrt><mi>x</mi></msqrt></mrow><annotation encoding="application/x-tex">y=\sqrt{x}</annotation></semantics></math></span><span
Q133: <span class="ql-formula" data-value="a = 35 , b
Q134: Perpendicular to the line -3x - 4y
Q176: <img src="https://d2lvgg3v3hfg70.cloudfront.net/TB7697/.jpg" alt=" A)
Q193: An airline with two types of
Q318: <span class="ql-formula" data-value="\begin{array} { l } 3
Q337: <span class="ql-formula" data-value="\begin{array} { r } 3
Q396: b, A, and B<br>A) Yes<br>B) No
Q419: Linear systems occur in the design
Q496: <span class="ql-formula" data-value="\left[ \begin{array} { l l