Examlex

Solved

Product Y Sells for $15 Per Unit, and Has Variable

question 386

Multiple Choice

Product Y sells for $15 per unit, and has variable expenses of $9 per unit. Fixed expenses total $300,000 per year. How many units of Product Y must be sold each year to yield an annual profit of $90,000?


Definitions:

Income

The amount of money received, typically on a regular basis, for work or through investments.

Nuts

Edible kernels from a variety of plants, often characterized by high fat and protein content.

Utility Function

A mathematical expression that represents how different combinations of goods or services create levels of happiness or satisfaction for an individual or entity.

Marginal Rate of Substitution

The rate at which a consumer is able to sacrifice a certain amount of one product for another while keeping their level of satisfaction unchanged.

Related Questions