Examlex

Solved

Lusher Corporation Manufactures One Product

question 426

Essay

Lusher Corporation manufactures one product. It does not maintain any beginning or ending Work in Process inventories. The company uses a standard cost system in which inventories are recorded at their standard costs and any variances are closed directly to Cost of Goods Sold. There is no variable manufacturing overhead. The standard cost card for the company's only product is as follows:
Lusher Corporation manufactures one product. It does not maintain any beginning or ending Work in Process inventories. The company uses a standard cost system in which inventories are recorded at their standard costs and any variances are closed directly to Cost of Goods Sold. There is no variable manufacturing overhead. The standard cost card for the company's only product is as follows:    The company calculated the following variances for the year:    The standard fixed manufacturing overhead rate was based on budgeted fixed manufacturing overhead of $134,750 and budgeted activity of 24,500 hours.During the year, the company completed the following transactions:Purchased 60,100 kilos of raw material at a price of $5.50 per kilo.Used 55,250 kilos of the raw material to produce 36,900 units of work in process.Assigned direct labor costs to work in process. The direct labor workers (who were paid in cash) worked 27,030 hours at an average cost of $23.20 per hour.Applied fixed overhead to the 36,900 units in work in process inventory using the predetermined overhead rate multiplied by the number of direct labor-hours allowed. Actual fixed overhead costs for the year were $115,250. Of this total, $40,250 related to items such as insurance, utilities, and indirect labor salaries that were all paid in cash and $75,000 related to depreciation of manufacturing equipment.Transferred 36,900 units from work in process to finished goods.Sold for cash 39,700 units to customers at a price of $33.60 per unit.Completed and transferred the standard cost associated with the 39,700 units sold from finished goods to cost of goods sold.Paid $171,000 of selling and administrative expenses.Closed all standard cost variances to cost of goods sold.Required:1. Record the above transactions in the worksheet that appears below. Because of the width of the worksheet, it is in two parts. In your text, these two parts would be joined side-by-side to make one very wide worksheet. The beginning balances have been provided for each of the accounts, including the Property, Plant, and Equipment (net) account which is abbreviated as PP&E (net).    2. Determine the ending balance (e.g., 12/31 balance) in each account.3. Prepare an income statement for the year. The company calculated the following variances for the year:
Lusher Corporation manufactures one product. It does not maintain any beginning or ending Work in Process inventories. The company uses a standard cost system in which inventories are recorded at their standard costs and any variances are closed directly to Cost of Goods Sold. There is no variable manufacturing overhead. The standard cost card for the company's only product is as follows:    The company calculated the following variances for the year:    The standard fixed manufacturing overhead rate was based on budgeted fixed manufacturing overhead of $134,750 and budgeted activity of 24,500 hours.During the year, the company completed the following transactions:Purchased 60,100 kilos of raw material at a price of $5.50 per kilo.Used 55,250 kilos of the raw material to produce 36,900 units of work in process.Assigned direct labor costs to work in process. The direct labor workers (who were paid in cash) worked 27,030 hours at an average cost of $23.20 per hour.Applied fixed overhead to the 36,900 units in work in process inventory using the predetermined overhead rate multiplied by the number of direct labor-hours allowed. Actual fixed overhead costs for the year were $115,250. Of this total, $40,250 related to items such as insurance, utilities, and indirect labor salaries that were all paid in cash and $75,000 related to depreciation of manufacturing equipment.Transferred 36,900 units from work in process to finished goods.Sold for cash 39,700 units to customers at a price of $33.60 per unit.Completed and transferred the standard cost associated with the 39,700 units sold from finished goods to cost of goods sold.Paid $171,000 of selling and administrative expenses.Closed all standard cost variances to cost of goods sold.Required:1. Record the above transactions in the worksheet that appears below. Because of the width of the worksheet, it is in two parts. In your text, these two parts would be joined side-by-side to make one very wide worksheet. The beginning balances have been provided for each of the accounts, including the Property, Plant, and Equipment (net) account which is abbreviated as PP&E (net).    2. Determine the ending balance (e.g., 12/31 balance) in each account.3. Prepare an income statement for the year. The standard fixed manufacturing overhead rate was based on budgeted fixed manufacturing overhead of $134,750 and budgeted activity of 24,500 hours.During the year, the company completed the following transactions:Purchased 60,100 kilos of raw material at a price of $5.50 per kilo.Used 55,250 kilos of the raw material to produce 36,900 units of work in process.Assigned direct labor costs to work in process. The direct labor workers (who were paid in cash) worked 27,030 hours at an average cost of $23.20 per hour.Applied fixed overhead to the 36,900 units in work in process inventory using the predetermined overhead rate multiplied by the number of direct labor-hours allowed. Actual fixed overhead costs for the year were $115,250. Of this total, $40,250 related to items such as insurance, utilities, and indirect labor salaries that were all paid in cash and $75,000 related to depreciation of manufacturing equipment.Transferred 36,900 units from work in process to finished goods.Sold for cash 39,700 units to customers at a price of $33.60 per unit.Completed and transferred the standard cost associated with the 39,700 units sold from finished goods to cost of goods sold.Paid $171,000 of selling and administrative expenses.Closed all standard cost variances to cost of goods sold.Required:1. Record the above transactions in the worksheet that appears below. Because of the width of the worksheet, it is in two parts. In your text, these two parts would be joined side-by-side to make one very wide worksheet. The beginning balances have been provided for each of the accounts, including the Property, Plant, and Equipment (net) account which is abbreviated as PP&E (net).
Lusher Corporation manufactures one product. It does not maintain any beginning or ending Work in Process inventories. The company uses a standard cost system in which inventories are recorded at their standard costs and any variances are closed directly to Cost of Goods Sold. There is no variable manufacturing overhead. The standard cost card for the company's only product is as follows:    The company calculated the following variances for the year:    The standard fixed manufacturing overhead rate was based on budgeted fixed manufacturing overhead of $134,750 and budgeted activity of 24,500 hours.During the year, the company completed the following transactions:Purchased 60,100 kilos of raw material at a price of $5.50 per kilo.Used 55,250 kilos of the raw material to produce 36,900 units of work in process.Assigned direct labor costs to work in process. The direct labor workers (who were paid in cash) worked 27,030 hours at an average cost of $23.20 per hour.Applied fixed overhead to the 36,900 units in work in process inventory using the predetermined overhead rate multiplied by the number of direct labor-hours allowed. Actual fixed overhead costs for the year were $115,250. Of this total, $40,250 related to items such as insurance, utilities, and indirect labor salaries that were all paid in cash and $75,000 related to depreciation of manufacturing equipment.Transferred 36,900 units from work in process to finished goods.Sold for cash 39,700 units to customers at a price of $33.60 per unit.Completed and transferred the standard cost associated with the 39,700 units sold from finished goods to cost of goods sold.Paid $171,000 of selling and administrative expenses.Closed all standard cost variances to cost of goods sold.Required:1. Record the above transactions in the worksheet that appears below. Because of the width of the worksheet, it is in two parts. In your text, these two parts would be joined side-by-side to make one very wide worksheet. The beginning balances have been provided for each of the accounts, including the Property, Plant, and Equipment (net) account which is abbreviated as PP&E (net).    2. Determine the ending balance (e.g., 12/31 balance) in each account.3. Prepare an income statement for the year. 2. Determine the ending balance (e.g., 12/31 balance) in each account.3. Prepare an income statement for the year.

Appreciate the unique sensory processing of taste and smell compared to sight and hearing.
Understand the physiological responses involved in hearing and the impact of different sound wave characteristics.
Grasp the concepts related to the body's internal systems for movement feedback and equilibrium.
Explain the body's natural response to pain and the role of endorphins.

Definitions:

Surgical Puncture

A medical procedure involving the insertion of a needle to remove fluid for diagnostic purposes or relieve pressure.

Chest Wall

The structures that enclose the chest cavity, including the rib cage, muscles, and skin, providing protection and support.

Fluid

A substance that flows freely, such as a liquid or gas, adjusting its shape to fit its container.

Eupnea

Normal, unlabored breathing.

Related Questions