Examlex
A. What is the operating cycle for White Bluffs, Inc. if all sales are on credit?
B. If you knew that Accounts Receivables were $3,250 the prior year, what effect would this have on your estimate of the operating cycle. Show and explain why.
A. Inventory Turnover = CGS/Inventory = 28461/7280 = 3.909.
Days in Inventory = 365/3.909 = 93.37 days.
Accounts Receivable Turnover = Sales/A/R = 44,466/3779 = 11.767.
Days in Receivables = 365/11.767 = 31.02.
Operating Cycle = Days in Inventory + Days in Receivable = 93.37 + 31.02 = 124.39.
B. Average Accounts Receivable = 3779 + 3250/2 = 3514.50
A/R Turnover = 44,466/3514.50 = 12.652.
Days in Receivables = 365/12.652 = 28.85.
Operating Cycle = 93.37 + 28.85 = 122.22.
- Operating Cycle falls because of a smaller average tied up in receivables to generate sales.
Obsessive-Compulsive Disorder
A psychiatric condition marked by persistent, intrusive thoughts (obsessions) and repetitive actions (compulsions).
Systematic Desensitization
A behavioral therapy technique used to gradually reduce anxiety or phobia by having the patient confront a feared object or context in a controlled manner.
Shaping
A behavior modification technique involving the reinforcement of closer approximations of a desired behavior until the exact behavior is achieved.
Systematic Desensitization
A behavioral therapy technique used to reduce phobic responses and anxiety through gradual exposure to the feared object or situation coupled with relaxation exercises.
Q11: A patient has a skin infection and
Q11: A provider is about to prescribe prednisone
Q13: A patient with a history of peptic
Q14: The risk-neutral probabilities for an asset, with
Q24: The Rapid Roller Co. offers terms of
Q27: Kida Consultants currently has 300,000 shares of
Q34: Smith in evaluating issuance costs from underwritten
Q40: A young female patient is seen in
Q43: The written agreement between a corporation and
Q47: Suppose you agree to purchase one ounce