Examlex
A. What is the operating cycle for White Bluffs, Inc. if all sales are on credit?
B. If you knew that Accounts Receivables were $3,250 the prior year, what effect would this have on your estimate of the operating cycle. Show and explain why.
A. Inventory Turnover = CGS/Inventory = 28461/7280 = 3.909.
Days in Inventory = 365/3.909 = 93.37 days.
Accounts Receivable Turnover = Sales/A/R = 44,466/3779 = 11.767.
Days in Receivables = 365/11.767 = 31.02.
Operating Cycle = Days in Inventory + Days in Receivable = 93.37 + 31.02 = 124.39.
B. Average Accounts Receivable = 3779 + 3250/2 = 3514.50
A/R Turnover = 44,466/3514.50 = 12.652.
Days in Receivables = 365/12.652 = 28.85.
Operating Cycle = 93.37 + 28.85 = 122.22.
- Operating Cycle falls because of a smaller average tied up in receivables to generate sales.
Higher Income
Refers to a comparatively greater level of earnings or revenue, typically above the average for a certain geography or population.
Growth Hormones
Naturally occurring substances in the body that stimulate growth, cell reproduction, and cell regeneration.
Ableism
Is prejudice and discrimination against people who have disabilities.
Ableism
Discrimination or social prejudice against people with disabilities.
Q1: The management of Magic Mobile Homes has
Q6: A patient diagnosed with chronic pain calls
Q9: Covenants restricting the use of leasing and
Q11: The cost of equity should be lowest
Q11: A patient newly diagnosed with cancer reports
Q12: A provider prescribes transdermal estrogen spray. Which
Q30: Financial Accounting Standard Statement Number 52 requires
Q35: Your firm is considering leasing a new
Q44: Murphy's, Inc. has 10,000 shares of stock
Q76: A patient is about to begin therapy