Examlex

Solved

-Suppose That You Consume Only Pizza, Which Costs $4 Per

question 59

Multiple Choice

  -Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 each. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $14, which of the following consumption combinations will you choose? A)  3 slices of pizza and 1 Diet Pepsi B)  2 slices of pizza and 3 Diet Pepsis C)  1 slice of pizza and 5 Diet Pepsis D)  0 slices of pizza and 7 Diet Pepsis
-Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 each. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $14, which of the following consumption combinations will you choose?


Definitions:

Naloxone

A medication used to counter the effects of opioid overdose, often by rapidly reversing the depression of the central nervous system and respiratory system.

Nutritional Integrity

The quality of foods being whole, unimpaired, or maintaining essential nutrients that support healthy body functions.

Disulfiram

A drug employed to aid in the treatment of persistent alcohol dependency by inducing a severe reaction to ethanol (alcoholic beverages).

Drinking Cues

External or internal triggers that prompt the desire or urge to consume alcohol.

Related Questions