Examlex

Solved

In an Economy, It Costs $1,500 to Produce 2,000 Units

question 63

Multiple Choice

In an economy, it costs $1,500 to produce 2,000 units of output. If the costs increase to $2,500, then the per unit cost of production will have increased from


Definitions:

Presidential Election

A process in which citizens of a country vote to elect the president, the head of state and government in a republic.

Popular Vote

The total number or percentage of votes cast for a candidate by the electorate, as opposed to the electoral college votes in the U.S. presidential elections.

Electoral Votes

The votes cast by members of the Electoral College, determining the outcome of the United States presidential elections.

Great Migration

The movement of over 6 million African Americans from the rural Southern United States to urban areas in the North, Midwest, and West from around 1916 through the 1970s.

Related Questions