Examlex

Solved

Eric Signed Up for a Nutrition Class This Semester with the Hope

question 50

Multiple Choice

Eric signed up for a nutrition class this semester with the hope that he would learn how to improve his diet and lose weight in the process.Eric has had a difficult time in the past understanding important aspects of energy balance,such as how many calories his diet should provide for weight loss and how to determine whether a food provides only a few or many calories.Eric weighs 175 pounds and is 5' 8".He enjoys playing sports such as basketball,softball,and soccer,but most days of the week he is too busy with classes and school work to engage in much physical activity.Generally,he sits most of the day and spends two to four hours per day walking and moving around.
Eric's diet consists mainly of processed foods and he tries to avoid eating at fast food restaurants.A typical day includes a donut or pastry and a coffee with cream and sugar for breakfast,a couple of sandwiches with bologna,salami,and cheese on white bread for lunch,and one or two frozen entrées from his freezer such as a fried chicken,Salisbury steak,or a cheese enchilada for dinner.Eric feels like the amount of food he eats is reasonable,and he cannot understand why he is not losing weight.
-If a donut provides 150 calories and weighs 20 grams,what is its energy density?​

Recognize and describe common deformities and symptoms of chronic musculoskeletal disorders.
Identify the symptoms and manage conditions affecting muscles and the musculoskeletal system.
Perform and understand assessments specific for evaluating rheumatoid conditions.
Employ preventative strategies for conditions such as osteoporosis.

Definitions:

Disposable Income

The amount of money individuals or households have to spend or save after taxes have been deducted.

Carrying Costs

Expenses associated with holding inventory, including storage, handling, insurance, and spoilage costs.

Variable Cost

Costs that change in proportion to the activity of a business such as production volume or sales.

Unit Variable Cost

The cost associated with producing one additional unit of a product, including labor and materials, which varies with the production volume.

Related Questions