Examlex

Solved

Find the Unit Price for a 15-Ounce Box of Cereal

question 93

Short Answer

Find the unit price for a 15-ounce box of cereal for $4.29. Round to the nearest tenth of a cent.

$__________ per ounce


Definitions:

Antihistamines

Medications used to treat allergies.

Over-The-Counter Medications

Medicines that can be bought without a prescription from a healthcare professional.

Allergies

Immune system reactions to a foreign substance that most people tolerate, manifesting symptoms like itching, sneezing, or hives.

Immunoglobulin

A group of large Y-shaped proteins, also known as antibodies, that are used by the immune system to identify and neutralize foreign objects like bacteria and viruses.

Related Questions