Examlex

Solved

Materials Used by Jefferson Company in Producing Division C's Product

question 197

Multiple Choice

Materials used by Jefferson Company in producing Division C's product are currently purchased from outside suppliers at a cost of $10 per unit. However, the same materials are available from Division A. Division A has unused capacity and can produce the materials needed by Division C at a variable cost of $8.50 per unit. A transfer price of $9.50 per unit is negotiated and 25,000 units of material are transferred, with no reduction in Division A's current sales.
How much will Division A's income from operations increase?


Definitions:

Manufacturing Margin

The difference between the sales revenue of manufactured goods and the cost of their direct materials and direct labor.

Variable Selling

Costs associated with selling a product that vary with the level of sales activity, such as commissions or shipping fees.

Administrative Expenses

These are the expenses that an organization incurs not directly tied to a specific function such as manufacturing, production, or sales.

Variable Costing

An approach to costing that accounts for just the variable costs of production, including direct materials, direct labor, and variable manufacturing overhead, in the calculation of product costs.

Related Questions