Examlex

Solved

If You Purchase One Pound of Apples the Price Is

question 67

Multiple Choice

If you purchase one pound of apples the price is $1.50 per pound.If you buy a five pound bag of apples,the cost is $5.00.This is most likely an example of


Definitions:

Secondary Reinforcers

Stimuli that acquire their reinforcing properties through their association with primary reinforcers, such as money getting its value from the things it can buy.

Schedules of Reinforcement

The specific patterns and timings of rewards or punishments that control the rate and timing of responses in operant conditioning.

Response Pattern

The characteristic manner in which an individual or system reacts to a specific stimulus or series of stimuli.

Preparedness

The concept that certain associations are learned more readily than others due to evolutionary predispositions.

Related Questions