Examlex

Solved

It Costs $10 to Make a Single Unit Using Regular

question 31

Multiple Choice

It costs $10 to make a single unit using regular production and $15 to make a single unit using overtime production.Total overtime production is limited to 1000 units for the five month period.The manufacturing plant has a regular production capacity of 250 units per month and 225 units in inventory at the start of the planning period.There is a $5 per unit charge for holding inventory at the end of each month and a limit of 600 units ending inventory for any period.What is the minimum cost production plan if the forecast must be met? It costs $10 to make a single unit using regular production and $15 to make a single unit using overtime production.Total overtime production is limited to 1000 units for the five month period.The manufacturing plant has a regular production capacity of 250 units per month and 225 units in inventory at the start of the planning period.There is a $5 per unit charge for holding inventory at the end of each month and a limit of 600 units ending inventory for any period.What is the minimum cost production plan if the forecast must be met?   A)  $15,850 B)  $16,150 C)  $16,500 D)  $16,800


Definitions:

Full-time Positions

Employment situations where individuals are engaged to work the full number of hours defined as standard, typically around 35 to 40 hours per week.

Transsexual

An individual who identifies with a gender different from the one assigned at birth and who may seek to undergo medical procedures to align their physical appearance with their gender identity.

Gender Segregation

The physical, legal, and cultural separation of people according to their biological sex, which can extend to various sectors like employment and education.

Doing Gender

The concept that gender is a performance or activity that individuals engage in daily, reinforcing societal norms and expectations related to gender roles.

Related Questions