Examlex

Solved

-Suppose That You Consume Only Pizza, Which Costs $4 Per

question 59

Multiple Choice

  -Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 each. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $14, which of the following consumption combinations will you choose? A)  3 slices of pizza and 1 Diet Pepsi B)  2 slices of pizza and 3 Diet Pepsis C)  1 slice of pizza and 5 Diet Pepsis D)  0 slices of pizza and 7 Diet Pepsis
-Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 each. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $14, which of the following consumption combinations will you choose?


Definitions:

Laughing

The action of making spontaneous sounds and movements of the face and body that are the instinctive expressions of lively amusement and sometimes also of contempt or derision.

Cussing

The act of using swear words or profanity in speech or writing, often used to express strong emotions or for emphasis.

Shaping

A method in behaviorism used to train or teach new behaviors by successively rewarding closer approximations to the desired behavior.

National Zoological Park

A government-operated zoo located in Washington D.C., focused on wildlife conservation, education and providing a home for animals from around the world.

Related Questions