Examlex
The Hyatt Company is trying to decide whether it should purchase new equipment and continue to make its subassemblies internally or if production should be discontinued and the subassembly purchased from an outside supplier.
New equipment for producing the subassemblies can be purchased at a cost of $400,000.The equipment would have a five-year useful life (the company uses straight-line depreciation)and a $50,000 salvage value.
Alternatively,the subassemblies could be purchased from an outside supplier.The supplier has offered to provide the subassemblies for $9 each under a five-year contract.
Hyatt Company's present costs per unit of producing the subassemblies internally (with the old equipment)are given below.The costs are based on a current activity level of 40,000 subassemblies per year:
The new equipment would be more efficient and would reduce direct labour costs and variable overhead costs by 25%. Supervision cost ($30,000 per year) and direct materials cost per unit would not be affected by the new equipment. The company has no other use for the space now being used to produce the subassemblies. The company's total general company overhead would not be affected by this decision. Assume direct labour is a variable cost.
Required:
Assume that 40,000 subassemblies are needed each year. Prepare an analysis of the two alternatives and make a recommendation to the management of the company of the appropriate course of action.
Days' Sales
This is a measure of a company’s operational efficiency, indicating how many days it takes for a company to turn its inventory into sales.
Average Collection Period
The average amount of time it takes for a business to receive payments owed by its customers.
Accounts Payable
The amount a company owes to its suppliers or vendors for goods or services received but not yet paid for.
Q23: Given the above data,how many families can
Q40: The cash budget must be prepared before
Q52: The opening inventory in units for September
Q65: Delmar Corporation is considering the use of
Q68: Cabigas Company manufactures two products,Product C and
Q80: When computing the cost per equivalent unit,it
Q82: Which of the following would be classified
Q94: In two companies making the same product
Q116: The materials price variance is:<br>A) $400 U.<br>B)
Q149: Spencer Company's most recent monthly contribution format