Examlex
Murphy used to consume 100 units of X and 50 units of Y when the price of X was $2 and the price of Y was $4.If the price of X rose to $6 and the price of Y rose to $6, how much would Murphy's income have to rise so that he could still afford his original bundle?
Q2: Every consumer has a red-money income and
Q6: The sum of the terms of the
Q6: Phil Rupp, from Problem 4, has a
Q7: There are two major producers of corncob
Q18: Remember Bonnie and Clyde from your workbook?
Q22: If the interest rate is 5% and
Q24: Mr. Angst has two children, Dick and
Q27: In Problem 2, Clara's utility function is
Q29: Two players are engaged in a game
Q39: Peter Morgan sells pigeon pies from his