Examlex

Solved

You Own a Pizza Shop Called "Pizzas'R' Us What Is the Average Labor Cost Per Pizza If You

question 98

Multiple Choice

You own a pizza shop called "Pizzas'R' Us".Currently you are paying your cooks an hourly wage of $20.You sell a medium pizza for $10.By hiring more cooks,you can increase your pizza production as shown in the following table.  Number of  cooks  Total production of  pizzas each hour 00142739410510\begin{array} { | l | l | } \hline \begin{array} { l } \text { Number of } \\\text { cooks }\end{array} & \begin{array} { l } \text { Total production of } \\\text { pizzas each hour }\end{array} \\\hline 0 & 0 \\\hline 1 & 4 \\\hline 2 & 7 \\\hline 3 & 9 \\\hline 4 & 10 \\\hline 5 & 10 \\\hline\end{array}
What is the average labor cost per pizza if you hire 4 cooks?


Definitions:

Related Questions