Examlex

Solved

A Company Uses the Following Standard Costs to Produce a Single

question 40

Multiple Choice

A company uses the following standard costs to produce a single unit of output.  Direct materials 6 pounds at $0.90 per pound =$5.40 Direct labor 0.5 hour at $12.00 per hour =$6.00 Marnfacturing overhead 0.5 hour at $4.80 per hour =$2.40\begin{array} { l l l } \text { Direct materials } & 6 \text { pounds at } \$ 0.90 \text { per pound } & = \$ 5.40 \\\text { Direct labor } & 0.5 \text { hour at } \$ 12.00 \text { per hour } & = \$ 6.00 \\\text { Marnfacturing overhead } & 0.5 \text { hour at } \$ 4.80 \text { per hour } & = \$ 2.40\end{array} During the latest month, the company purchased and used 58,000 pounds of direct materials at a price of $1.00 per pound to produce 10,000 units of output. Direct labor costs for the month totaled $56,350 based on 4,900 direct labor hours worked. Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $15,000 and fixed manufacturing overhead incurred was $10,400. Based on this information, the direct materials price variance for the month was:

Recognize the importance of assessing managers' strengths and developmental needs.
Comprehend the role of challenges in leadership development.
Analyze the impact of job rotation on managerial skill development.
Recognize the design and effectiveness of leadership training programs.

Definitions:

Conception

The process of becoming pregnant involving the fertilization of an egg by a sperm.

Dependent Variable

The variable that is measured or recorded in an experiment.

Pacifier

A rubber, plastic, or silicone nipple given to an infant to suck upon, typically used to soothe or entertain a baby.

Rooting Reflex

An automatic response seen in newborns, where they turn their head toward any touch on their cheek or mouth, aiding in breastfeeding.

Related Questions