Examlex

Solved

A Company Uses the Following Standard Costs to Produce a Single

question 8

Multiple Choice

A company uses the following standard costs to produce a single unit of output.  Direct materials 6 pounds at $0.90 per pound =$5.40 Direct labor 0.5 hour at $12.00 per hour =$6.00 Marnfacturing overhead 0.5 hour at $4.80 per hour =$2.40\begin{array} { l l l } \text { Direct materials } & 6 \text { pounds at } \$ 0.90 \text { per pound } & = \$ 5.40 \\\text { Direct labor } & 0.5 \text { hour at } \$ 12.00 \text { per hour } & = \$ 6.00 \\\text { Marnfacturing overhead } & 0.5 \text { hour at } \$ 4.80 \text { per hour } & = \$ 2.40\end{array} During the latest month, the company purchased and used 58,000 pounds of direct materials at a price of $1.00 per pound to produce 10,000 units of output. Direct labor costs for the month totaled $56,350 based on 4,900 direct labor hours worked. Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $15,000 and fixed manufacturing overhead incurred was $10,400. Based on this information, the direct labor efficiency variance for the month was:


Definitions:

Peaches

A type of fruit with a distinctive sweet taste, fuzzy skin, and a pit or stone in the center.

Lemons

A term that describes a product of significantly lower quality than what has been claimed, especially in the context of used vehicles.

Moral Hazard

Arises when one party to a contract changes behavior in response to that contract and thus passes on the costs of that behavior change to the other party.

Driving Precautions

Safety measures and best practices followed to prevent accidents and ensure the well-being of all road users while operating a vehicle.

Related Questions