Examlex

Solved

Suppose That the Cost of Producing 1 Unit of Wine

question 80

Multiple Choice

Suppose that the cost of producing 1 unit of wine in Happy Island is 2 units of rice and in Joy Island,1 unit of wine costs 4 units of rice.What does this mean for the two countries?


Definitions:

Related Questions