Examlex

Solved

Fahey Company Manufactures a Single Product That It Sells For $25\$ 25

question 19

Multiple Choice

Fahey Company manufactures a single product that it sells for $25\$ 25 per unit. The company has the following cost structure:
 Variable costs per unit:  Manufacturing $9 Selling and administrative $3 Fixed costs in total  Manufacturing $72,000 Selling and administrative $54,000\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Variable costs per unit: } & \\\hline \text { Manufacturing } & \$ 9 \\\hline \text { Selling and administrative } & \$ 3 \\\hline \text { Fixed costs in total } & \\\hline \text { Manufacturing } & \$ 72,000 \\\hline \text { Selling and administrative } & \$ 54,000 \\\hline\end{array}
There were no units in beginning inventory. During the year, 18,000 units were produced and 15,000 units were sold.
-Under absorption costing,what was the unit product cost?


Definitions:

Chief Operating Officer

A senior executive tasked with overseeing the day-to-day administrative and operational functions of a company.

Revenues

The income that a business receives from its normal business activities, typically from the sale of goods and services to customers.

Expenses

The outflows or other using up of assets or incurring of liabilities during a period from delivering or producing goods, rendering services, or carrying out other activities.

Reportable Segments

Segments of a business that must be disclosed separately in the company's financial reports due to their significant revenue, profitability, or other factors according to accounting standards.

Related Questions