Examlex

Solved

Fahey Company Manufactures a Single Product That It Sells For $25\$ 25

question 102

Multiple Choice

Fahey Company manufactures a single product that it sells for $25\$ 25 per unit. The company has the following cost structure:
 Variable costs per unit:  Manufacturing $9 Selling and administrative $3 Fixed costs in total  Manufacturing $72,000 Selling and administrative $54,000\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Variable costs per unit: } & \\\hline \text { Manufacturing } & \$ 9 \\\hline \text { Selling and administrative } & \$ 3 \\\hline \text { Fixed costs in total } & \\\hline \text { Manufacturing } & \$ 72,000 \\\hline \text { Selling and administrative } & \$ 54,000 \\\hline\end{array}
There were no units in beginning inventory. During the year, 18,000 units were produced and 15,000 units were sold.
-What was the company's operating income for the year under variable costing?


Definitions:

Board Of Education

A local or state body governing public educational institutions.

HIPAA Legislation

The Health Insurance Portability and Accountability Act, a U.S. law designed to provide privacy standards to protect patients' medical records and other health information.

Healthcare Information

A collection of data and records regarding the diagnosis, treatment, and prevention of illness and injury among individuals.

Public Perception

The collective views and opinions held by the general public about a specific topic, person, or event.

Related Questions