Examlex

Solved

O'Leary Company Manufactures a Single Product That It Sells For $29\$ 29

question 129

Multiple Choice

O'Leary Company manufactures a single product that it sells for $29\$ 29 per unit. The company has the following cost structure:
 Variable costs per unit:  Manufacturing $11 Selling and administrative $4 Fixed costs in total  Manufacturing $80,000 Selling and administrative $58,000\begin{array}{|l|r|}\hline \text { Variable costs per unit: } & \\\hline \text { Manufacturing } & \$ 11 \\\hline \text { Selling and administrative } & \$ 4 \\\hline \text { Fixed costs in total } & \\\hline \text { Manufacturing } & \$ 80,000 \\\hline \text { Selling and administrative } & \$ 58,000 \\\hline\end{array}
There were no units in beginning inventory. During the year, 16,000 units were produced and 14,000 units were sold.
-What was the company's operating income for the year under variable costing?


Definitions:

Memory

The mental process enabling us to record, preserve, and recall past information.

Learning

The acquisition of knowledge or skills through experience, study, or by being taught.

Selective Looking

Focusing visual attention on selective aspects of the environment while ignoring others, a form of selective attention.

Attention

The concentration of awareness on some phenomenon to the exclusion of other stimuli.

Related Questions