Examlex

Solved

Getting to School for Your 8 A

question 67

Essay

Getting to school for your 8 a.m. class doesn't leave much time for breakfast, and you are quite hungry by the time class ends. It is a long walk to the cafeteria, the lines are long once you get there, and you find yourself having to decide between having breakfast and getting to your next class on time. Many of your friends have expressed the same problem. The administration has agreed to let you set up a table just outside the building where you will sell various snacks for $1 each. You have agreed to pay the administration $400 per month and salaries to your friends to run the business will be another $400 per month. It will cost you 60 cents each to buy the pre-packaged snacks. You believe you can sell 2,500 snack packs per month.
a. What are the total fixed costs per month?
b. What are the total variable costs per month?
c. What is the fixed cost per snack pack?
d. What is the variable cost per snack pack?
e. What is the average cost per snack pack?
f. What is the average profit margin per snack pack?
g. Based on your analysis, should you start the snack pack business?


Definitions:

American Call Option

An option contract that allows the holder to buy an asset at a specific price before or at the expiration of the option.

Expiration Date

In finance, it typically refers to the last day on which options or futures contracts are valid.

Value Decrease

A reduction in the worth or market value of an asset or investment over time.

American Call Option

A type of call option that can be exercised at any time before its expiration date, allowing the holder to buy the underlying asset at the specified strike price.

Related Questions