Examlex

Solved

Five Seasons Is a Merchandiser of Packed Foods How Much Was the Unit Cost Per Unit of Product

question 158

Multiple Choice

Five Seasons is a merchandiser of packed foods. The company provides the following information for the year 2015:  Sales Revenue $140,000 Cost of Goods Sold $63,000 Operating Expenses $67,500 Net Income $9,500 Number of Units Sold 27,000\begin{array} { | l | r | } \hline \text { Sales Revenue } & \$ 140,000 \\\hline \text { Cost of Goods Sold } & \$ 63,000 \\\hline \text { Operating Expenses } & \$ 67,500 \\\hline \text { Net Income } & \$ 9,500 \\\hline \text { Number of Units Sold } & 27,000 \\\hline\end{array} How much was the unit cost per unit of product sold?


Definitions:

Immigrants

Individuals who move to a country different from their country of origin for the purposes of settling, working, or studying.

Financial Payments

Transactions involving the transfer of money or other monetary instruments from one party to another as compensation or for acquiring goods or services.

Immigration Effects

The impact of immigration on the economy, labor markets, and demographics of a country.

Average Wage Rate

The mean hourly rate of pay for workers in a specific region or sector, calculated by dividing total wages by the number of workers.

Related Questions