Examlex

Solved

Murphy Used to Consume 100 Units of X and 50

question 25

Multiple Choice

Murphy used to consume 100 units of X and 50 units of Y when the price of X was $2 and the price of Y was $4.If the price of X rose to $5 and the price of Y rose to $5, how much would Murphy's income have to rise so that he could still afford his original bundle?


Definitions:

Related Questions