Examlex

Solved

Regular Production Costs $13 Per Unit and Selling a Unit

question 31

Multiple Choice

Regular production costs $13 per unit and selling a unit represents a cash inflow of $28 per unit. Assume that all units reflected on the forecast will be sold. What is the cumulative net cash flow through March?  Month  Forecast  Regular Production  Tanuary 250250 February 200200 March 300300 April 400400\begin{array} { | l | c | c | } \hline{ \text { Month } } & \text { Forecast } & \text { Regular Production } \\\hline \text { Tanuary } & 250 & 250 \\\hline \text { February } & 200 & 200 \\\hline \text { March } & 300 & 300 \\\hline \text { April } & 400 & 400 \\\hline\end{array}


Definitions:

Perfect Price Discrimination

A market scenario where a seller charges each buyer their maximum willingness to pay, resulting in the seller capturing all available consumer surplus.

Consumer Surplus

The difference between what consumers are willing to pay for a good or service and what they actually pay, representing the benefit to consumers.

Perfectly Price Discriminate

A pricing strategy where a seller charges the highest price that each individual customer is willing to pay, thus capturing the maximum possible revenue.

Tying Contracts

A business practice where a seller requires the buyer to purchase a secondary product or service together with a primary product or service.

Related Questions