Examlex

Solved

It Costs $12 to Make a Single Unit Using Regular

question 26

Essay

It costs $12 to make a single unit using regular production and $15 to make a single unit using overtime production. Total overtime production is limited to 500 units for the five month period. The manufacturing plant has a regular production capacity of 250 units per month and has 50 units in inventory at the start of the planning period. There is a $5 per unit charge for holding inventory at the end of each month and a limit of 250 units ending inventory for any period. Develop a minimum cost production plan if the forecast must be met and costs must be minimized.
 Month  Forecast  Tanuary 250 February 200 March 300 April 400 May 500\begin{array} { | l | c | } \hline { \text { Month } } & \text { Forecast } \\\hline \text { Tanuary } & 250 \\\hline \text { February } & 200 \\\hline \text { March } & 300 \\\hline \text { April } & 400 \\\hline \text { May } & 500 \\\hline\end{array}

Understand the importance of property rights and legal institutions in a market economy.
Recognize the determinants of labor productivity and discuss how they influence economic performance.
Examine the influence of physical attributes such as height on productivity and economic outcomes.
Understand the role and impact of patents on economic growth and technological innovation.

Definitions:

Reserve Ratio

The fraction of deposits that a bank is required to hold in reserve and not loan out, as mandated by central banking authorities.

Percent

A term used to describe one hundredth of a whole; a way to express fractions, amounts, or changes in quantities in terms of hundredths.

Reserve Requirement

A regulation that sets the minimum amount of reserves a bank must hold against deposits, used as a tool to control banking stability and money supply.

Deposits

Money placed into a financial institution for safekeeping, which can earn interest over time.

Related Questions