Examlex

Solved

Marlin Manufacturing Uses a Standard Cost System *Allocated Based on Direct Labor Hours

question 178

Essay

Marlin Manufacturing uses a standard cost system.Data on standard costs and actual costs are as follows:
 Direct materials:  Standard  Actual  Direct materials units per unit of output 2.03.3 Cost per unit of direct materials $5.00$4.80 Direct materials cost per unit $10.00$16.00 Number of units 3,0003,000 Direct materials cost $30,000$48,000\begin{array}{lll}\text { Direct materials: } & \text { Standard } & \text { Actual } \\\text { Direct materials units per unit of output } & 2.0 & 3.3 \\\text { Cost per unit of direct materials } & \$ 5.00 & \$ 4.80 \\\text { Direct materials cost per unit } & \$ 10.00 & \$ 16.00 \\\text { Number of units } & 3,000 & 3,000 \\\text { Direct materials cost } & \$ 30,000 & \$ 48,000\end{array}  Direct labor:  Standard  Actual  Hours per unit 0.50.4 Cost per hour $18.00$20.00 Labor cost per unit $9.00$8.00 Number of units 3,0003,000 Direct labor cost $27,000$24,000\begin{array}{lll}\text { Direct labor: } & \text { Standard } & \text { Actual } \\\text { Hours per unit } & 0.5 & 0.4 \\\text { Cost per hour } & \$ 18.00 & \$ 20.00 \\\text { Labor cost per unit } & \$ 9.00 & \$ 8.00 \\\text { Number of units } & 3,000 & 3,000 \\\text { Direct labor cost } & \$ 27,000 & \$ 24,000\end{array}  Variable overhead*  Standard  Actual  Hours per unit 0.50.4 Cost per hour $30.00$29.00 Variable overhead cost per unit $15.00$11.60 Number of units 3,0003,000 Variable overhead cost $45.000$34.800\begin{array}{lll}\text { Variable overhead* }&\text { Standard }&\text { Actual }\\\text { Hours per unit } & 0.5 & 0.4 \\\text { Cost per hour } & \$ 30.00 & \$ 29.00 \\\text { Variable overhead cost per unit } & \$ 15.00 & \$ 11.60 \\\text { Number of units } & 3,000 & 3,000 \\\text { Variable overhead cost } & \$ 45.000 & \$ 34.800\end{array} *allocated based on direct labor hours
 Fixed overhead*  Standard  Actual  Hours per unit 0.50.4 Cost per hour $10.00$9.00 Fixed overhead cost per unit $5.00$3.60 Number of units 3,0003,000 Fixed overhead cost $15,000$10,800\begin{array}{lll}\text { Fixed overhead* } & \text { Standard } & \text { Actual } \\\text { Hours per unit } & 0.5 & 0.4 \\\text { Cost per hour } & \$ 10.00 & \$ 9.00 \\\text { Fixed overhead cost per unit } & \$ 5.00 & \$ 3.60 \\\text { Number of units } & 3,000 & 3,000 \\\text { Fixed overhead cost } & \$ 15,000 & \$ 10,800\end{array} *allocated on the basis of direct labor hours
Give the journal entry to transfer the cost of units from Work-in-Process Inventory to Finished Goods Inventory.Omit explanation.

Understand the conditions under which a surety or guarantor is discharged from obligation.
Differentiate between types of collateral as classified in the Code.
Recognize the legal remedies and rights available to sureties.
Appreciate the implications of buying property with existing security interests or mortgages.

Definitions:

Affordable Fitness Center

A gym or physical fitness facility offering memberships or services at a price that is reasonable or lower than average.

Nontraditional Student

A term for students who pursue tertiary education who may not fit into the traditional college-aged student demographic, often due to delayed enrollment, part-time attendance, or other life circumstances.

Student Loans

Financial loans provided to students to help cover educational expenses, which typically must be repaid after graduation.

Financial Resources

Monetary assets and funding available to an individual or organization for spending, investment, or other financial activities.

Related Questions