Examlex

Solved

Aqua Primavera,Inc What Is the Unit Product Cost Using Variable Costing?
A)$75

question 142

Multiple Choice

Aqua Primavera,Inc.has provided the following information for the year.  Units produced 11,000 units  Sales price $500 per unit  Direct materials $45 per unit  Direct labor $30 per unit  Variable manufacturing overhead $55 per unit  Fixed manufacturing overhead $480,000 per year  Variable selling and administration costs $75 per unit  Fixed selling and administration costs $300,000 per year \begin{array} { | l | r | l | } \hline \text { Units produced } & 11,000 & \text { units } \\\hline \text { Sales price } & \$ 500 & \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 45 & \text { per unit } \\\hline \text { Direct labor } & \$ 30 & \text { per unit } \\\hline \text { Variable manufacturing overhead } & \$ 55 & \text { per unit } \\\hline \text { Fixed manufacturing overhead } & \$ 480,000 & \text { per year } \\\hline \text { Variable selling and administration costs } & \$ 75 & \text { per unit } \\\hline \text { Fixed selling and administration costs } & \$ 300,000 & \text { per year } \\\hline\end{array} What is the unit product cost using variable costing?


Definitions:

Red Bone Marrow

Red bone marrow is the soft tissue in the interior of bones where blood cells are produced, including red cells, white cells, and platelets.

Gestation

The period of development of the fetus from conception until birth.

Neonatal Thrombocytopenia

A condition in newborns characterized by a lower than average number of platelets in the blood, which can lead to bleeding problems.

Exchange Transfusion

A blood transfusion process where the patient's blood or components are removed and replaced with donor blood or plasma.

Related Questions